powrót

26 października 2003 01:34

Bank uczynić okazałym

Źródło: www.sejm.pl wypowiedzi posłów

4 kadencja, 56 posiedzenie, 1 dzień (10.09.2003)

1 punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o informatyzacji działalności niektórych podmiotów realizujących zadania publiczne (druk nr 1934).

Poseł Waldemar Pawlak:

(...) . Narzędzia warto skonstruować w taki sposób, jak w wypadku Biuletynu Informacji Publicznej czy podpisu elektronicznego, aby określały wymagania jakościowe, żeby pokazywały, jaka ma być jakość tych rozwiązań, ...

(...)

Mój komentarz

O co tu chodzi ?

Biuletyn i podpis to rozwiązania. Biuletyn rozwiązuje zapotrzebowanie na informacje a podpis rozwiązuje potrzebę bezpieczeństwa transakcji elektronicznych. Realizacji rozwiązań towarzyszą narzędzia realizacji. Narzędzia warto uczynić takimi, by ich postać podpowiadała (może sugerowała, bądź zdradzała ) zrozumienie jakości (tu wysokiej jakości). Przez analogię do banku, należałoby bank uczynić okazałym, by klient banku czuł, że jest w banku , w którym dobrze zostanie obsłużony.

Widoczne jest tu podobieństwo z argumentacją towarzyszącą rozważaniom o jak największej ilości okręgów w wypowiedzi posła Łuczaka ( czytaj Więcej udziału ).

Podsumowanie

Nie jest to ze szkoły zagadek. Tu rzecz idzie o oszołomienie, o zadziwienie słuchacza. Zdumienie wzbudza ilość terminów w jednym zdaniu. Wszystkie sugerują dużą fachowość mówcy: skonstruować, podpis elektroniczny, wymagania jakościowe, jakość rozwiązań, Biuletyn Informacji Publicznej.

Zostało tu złamane prawo:

Pr1/e4: Nie ma wolności człowiek postępować z innymi tak, że w chwale majestatu narzuca działanie (oszołomienie majestatem) bez troski o efekt



'Narzucenie działania' przejawia się w tym przypadku funkcjonowaniem W.Pawlaka w strukturach Sejmu. Narzuca on swoją obecność w tym właśnie miejscu. W tym swoim dążeniu używa jednak elementu występnego jakim jest 'oszołomienie majestatem'.

powrót